Justitia HashChecker programının gizlilik ve güvenlik politikası aşağıda açıklanmıştır.

1- Dağıtım: Program, yazılımcı ve Hak Sahibi Erhan SELİM tarafından doğrudan, Justita Projesinin internet adresinden(https://www.justitiaprojesi.com) veya bu adresten yönlendirilen adreslerden dağıtılmaktadır.

2- İlk Elden Edinme: Justitia Projesi internet sitesi üzerinden veya bu adresten yönledirilen adreslerden ve hak sahibi tarafından doğrudan programın dağıtımı ilk elden dağıtım olarak adlandırılmaktadır. Programın en güvenli dağıtım şeklini birinci elden dağıtım oluşturmaktadır.

3-Diğer Kullanıcılardan Edinme: Programın ilk elden dağıtılması birinci maddede anlatıldığı şekilde gerçekleşmekle beraber programı edinen kullanıcıların elde ettikleri kurulum ve arşiv dosyalarını üçüncü kişilerle paylaşması suretiyle programın dolaylı yoldan dağıtımı izin verilmese de teknik olarak mümkündür.

İlk elden dağıtımda kurulum dosyası ve kurulum gerektirmeyen dağıtımlarda program dosyaları sıkıştırılarak tek bir zip dosyasına dönüştürülmektedir. Oluşan zip uzantılı arşiv dosyalarının özet değerlerine Projenin internet sitesinden yer verilmektedir. Üçüncü kişilerden elde edilen arşiv dosyasının özet değeri ile Projenin internet sitesinden duyurulan özet değerinin birbirini tutmaması durumunda söz konusu arşiv dosyasından çıkan program çalıştırılmamalıdır.

özet değer tutarsızlığı kişiler tarafından programın kaynak kodlarına müdahale edilmiş olabileceğini gösterdiğinden programın birinci elden edinilmesi ve üçüncü kişilerden gelen kurulum ve arşiv dosyalarına temkinli yaklaşılması önem arz etmektedir.

4- Üyelik ve Kişisel Bilgiler: Programın kullanılabilmesi için üyelik alınması zorunlu değildir. Bu sebeple programın yüklenmesi ve çalıştırılması için tedarik edilmesi şart koşulan herhangi bir kişisel bilgi bulunmamaktadır.

5- Veri Yönetimi: Program veritabanı ile çalışmamakla beraber tüm işlemler RAM bellek kullanılarak yerine getirilmektedir. Özetleme işlemi gibi program işlemleri sona erdiğinde ve program kapatıldığında bellekte tutulan tüm bilgiler kendiliğinden silinmiş olmaktadır.

6- Tutanak Ayarları: Tutanak ayarlarına girilen bilgiler program her açıldığında (sıfırlanacak)temel değerlerine dönecek şekilde ayarlanmıştır.Bu bilgiler herhangi bir şekilde kullanıcının bilgisi dışında bir yerde saklanmamakta, kullanılmamakta veya internet üzerinden başka bir bilgisiyara gönderilmemektedir.

7- Kullanıcı Tercihlerinin Kaydedilmesi: Tutanak ayarlarında yer alan “Tercihlerimi Kaydet” butonuna basılırsa bu bilgiler C:\Users{Windows Kullanıcı Adınız}\AppData\Local\JustitiaHashChecker klasörü altına kaydedilmektedir. Söz konusu bilgiler bu dosya yolu dışında bir yere taşınmamakta, depolanmamakta ve kullanıcının bilgisi dışında kullanılmamakta veya internet üzerinden başka bir bilgisiyara gönderilmemektedir.

8- Log Kayıtları: Programda hataların yönetimi ve temizlenmesi amacıyla hatalar loglanmakta ve C:\Users{Windows Kullanıcı Adınız}\AppData\Roaming\JustitiaHashCheckerLogs yolunun altına kaydedilmektedir. Kaydedilen bilgilerin bir hata bildirimi sırasında kullanıcı tarafından paylaşılması istenebilir. Loglar başka bir yere kaydedilmemekte veya internet üzerinden başka bir bilgisiyara gönderilmemektedir. Logların kullacının bilgisayarından çıkışının tek yolu kullanıcı tarafından log kayıtlarının paylaşılması olup loglar program hataları dışında başkaca bir bilgi barındırmamaktadır.

9- Güncelleme: Kurulum gerektiren dağıtılmlarda program açıldıktan sonra bir güncellemenin mevcut olup olmadığını kontrol amacıyla internete bağlanmayı denemektedir. Bağlanılmaya çalışılan adres proje adresi olan https://www.justitiaprojesi.com adresidir. Programın yeni bir sürümü olduğuna ilişkin bilgi ve indirmek için onay talebi mutlaka kullanıcıya gösterilmektedir. Kullanıcıların güvenlik endişesi de göz önünde bulundurularak programa özgü bir yükleyici(installer) ve otomatik güncelleştirici(autoupdater) yazılmamış Microsoft tarafından sunulan yazılım dünyası tarafından iyi bilinen Clickonce gibi basit ve nasıl çalıştığı bilinen teknolojilerin kullanılması tercih edilmiştir. Kurum gerektirmeyen dağıtımlar internete bağlanmayı denememekte ve güncelleme almamaktadır.

10- Arka Plan İşlemleri: Kullanıcının haberi olmadan arka planda veri alışverişi gerçekleştirilmemektedir. Güncelleme ve kullanıcının bilgisayarında kurulu bulunmaması durumunda kurulum anında zorunlu olarak ihtiyaç duyulan dosyalar kullanıcının bilgisi dahilinde Microsoft gibi güvenilir yayıncılardan indirilmektedir. Bu yüklemeler haricinde programın kurulum anında internete herhangi bir erişim talebi olmamaktadır. Kurulum gerektirmeyen dağıtımlar yükleme anında hiçbir şekilde internete erişim sağlamamaktadır.

11- Değişiklik: Güvenlik politikasında değişikliğe gidilebilir. Gerçekleştirilen değişiklik her yeni güncellemede kullanıcıya gösterilir ve söz konusu güncellemeden sonraki program sürümleri için geçerli hale gelir. Güvenlik politikası www.justitiaprojesi.com adresi üzerinden de duyurulabilmektedir.