E-Müstahsil Makbuzuna Karekod Ekleme Ve Kaldırma

Justitia Viewer ile görüntülediğiniz e-müstahsil makbuzuna karekod ekleme ve kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Yani müstahsil makbuzuna görüntüsünde yer alan karekodu (QR Kodu) fatura görüntüsünden kaldırabilirsiniz. Makbuz üzerinde yer alan karekod mükelleflerin makbuzlarının Gelir İdaresi Başkanlığının stili ile görüntülenmesi sırasında otomatik olarak oluşturulmaktadır. Karekod e-müstahsil makbuzu ile ilgili özet bilgiler içermekte olup akıllı mobil cihazlarının kameraları gibi araçlarla karekod taranarak içerisindeki bilgilere ulaşılabilmektedir.

E-faturaya karekod ekleme ve kaldırma ile E-müstahsil Makbuzuna karekod ekleme ve kaldırma arasında herhangi bir farklılık yoktur. Bu yüzden E-Müstahsil Makbuzuna karekod ekleme kaldırma işlemi anlatılırken e-fatura belge örneklerinden yararlanılarak süreç açıklanmıştır.

Karekod Oluşturmanın Görüntüleme Hızına Etkisi

Belge görüntüsü oluşturulurken aynı zamanda karekodun da oluşturulması programı yavaşlattığından Gelir İdaresi Başkanlığının stilinde görüntülenen e-müstahsil makbuzlarında karekod oluşturma otomatik olarak kapalıdır. Justitia Viewer sayesinde karekodu müstahsil makbuzunun görüntüsüne ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

E-müstahsil Makbuzuna Karekod Ekleme ve Kaldırma Örneği

Müstahsil makbuzunun görüntüsünde karekodla ilgili işlemler yapabilmek için e-müstahsil makbuzunun öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. Makbuzların Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

e-müstahsil-makbuzuna-karekod-kaldirma

E-müstahsil makbuzu önizleme penceresinde açıkken üst menüde yer alan “Karekod” tuşuna tıklanılır. Bu durumda e-müstahsil makbuzu bir daha açıldığında, GİB stilinde görüntülenirse eğer, karekodun açılması sağlanır. Yukarıdaki e-müstahsil makbuzu Gelir İdaresi Başkanlığının stilinde görüntülenmektedir. Yani mükellef tarafından makbuzun görüntülenebilmesi için sağlanan bir stil bulunmamaktadır. Bununla beraber, Justitia Viewer programı bir e-müstahsil makbuzunun görüntülenmesinde öncelikle mükellefin kendi stilini kullanmaya çalışır.

Eğer mükellefin kendi stili yoksa Gelir İdaresi Başkanlığının stili kullanılır. Görüntülediğiniz müstahsil makbuzunun görüntüsü yukarıdaki makbuzun görüntüsünden çok uzaksa o makbuz mükellefin stilinde görüntülendiğini varsayabilirsiniz. Dahası, bu durumda karekodla ilgili işlem yapılamaz. Bununla beraber e-müstahsil makbuzunun Gelir İdaresi Başkanlığının stili ile öncelikli olarak görüntülenmesinin imkanı da vardır. Bu işlem için “Gelir İdaresi Başkanlığı Stili” tuşuna basılarak bu seçenek aktive edilmelidir. Ayrıca, aşağıdaki tuşlar aktive edildiğinde renkleri gri renkten kendi özel renklerine döner

e-müstahsil-makbuzuna-karekod-ekleme-kaldirma

Aşağıda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan stil ile görüntülenen e-müstahsil makbuzu için oluşturulan karekod görülebilmektedir. Gib Stili ve Karekod tuşlarının aktive edildiği gözden kaçmamalıdır. Bu tuşlar aktifken tüm e-müstahsil makbuzlarının GİB stili ve karekodlu olarak görüntüleneceği dikkate alınmalıdır. Belgenin karekodla yeniden görüntülenebilmesi için programa tekrar yüklenmesi gerekmemektedir. Aksine, hızlı Erişim Menüsünde belge üzerine tekrar tıklanması yeterli olacaktır.

e-müstahsil-makbuzuna-karekod-ekleme

E-arşiv Faturadan karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-irsaliyeden karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-faturadan karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-müstahsil-makbuzuna-karekod-ekleme-ve-kaldirma-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler