E-faturaya Karekod Ekleme ve Kaldırma

Justitia Viewer ile görüntülediğiniz e-faturaya karekod ekleme ve kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Yani fatura görüntüsünde yer alan karekodu (QR Kodu) fatura görüntüsünden kaldırabilirsiniz. Fatura üzerinde yer alan karekod mükelleflerin faturalarının Gelir İdaresi Başkanlığının stili ile görüntülenmesi sırasında otomatik olarak oluşturulmaktadır. Karekod e-fatura ile ilgili özet bilgiler içermekte olup akıllı mobil cihazlarının kameraları gibi araçlarla karekod taranarak içerisindeki bilgilere ulaşılabilmektedir.

Karekod Oluşturmanın Görüntüleme Hızına Etkisi

Belge görüntüsü oluşturulurken aynı zamanda karekodun da oluşturulması programı yavaşlattığından Gelir İdaresi Başkanlığının stilinde görüntülenen e-faturalarda karekod oluşturma otomatik olarak kapalıdır. Justitia Viewer sayesinde karekodu faturanın görüntüsüne ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

E-faturaya Karekod Ekleme ve Kaldırma Örneği

E-Faturanın görüntüsünde karekodla ilgili işlemler yapabilmek için e-faturanın öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. E-faturaların Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

e-fatura-karekod-kaldirma

E-fatura önizleme penceresinde açıkken üst menüde yer alan “Karekod” tuşuna tıklanarak e-faturanın bir daha açıldığında, GİB stilinde görüntülenirse eğer, karekodun açılması sağlanır. Yukarıdaki e-fatura Gelir İdaresi Başkanlığının stilinde görüntülenmekte olup mükellef tarafından faturanın görüntülenebilmesi için sağlanan bir stil bulunmamaktadır. Bununla beraber, Justitia Viewer programı bir e-faturanın görüntülenmesinde öncelikle mükellefin kendi stilini kullanmaya çalışır.

Eğer mükellefin kendi stili yoksa Gelir İdaresi Başkanlığının stili kullanılır. Görüntülediğiniz faturanın görüntüsü yukarıdaki faturanın görüntüsünden çok uzaksa o fatura mükellefin stilinde görüntülendiğini varsayabilirsiniz. Dahası, bu durumda karekodla ilgili işlem yapılamaz. Bununla beraber e-faturanın Gelir İdaresi Başkanlığının stili ile öncelikli olarak görüntülenmesinin imkanı da vardır. Bu işlem için “Gelir İdaresi Başkanlığı Stili” tuşuna basılarak bu seçenek aktive edilmelidir. Ayrıca, aşağıdaki tuşlar aktive edildiğinde renkleri gri renkten kendi özel renklerine döner

e-fatura-karekod-ekleme-kaldirma

Aşağıda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan stil ile görüntülenen e-fatura için oluşturulan karekod görülebilmektedir. Gib Stili ve Karekod tuşlarının aktive edildiği gözden kaçmamalıdır. Bu tuşlar aktifken tüm e-faturaların GİB stili ve karekodlu olarak görüntüleneceği dikkate alınmalıdır. Belgenin karekodla yeniden görüntülenebilmesi için programa tekrar yüklenmesi gerekmemektedir. Aksine, hızlı Erişim Menüsünde belge üzerine tekrar tıklanması yeterli olacaktır.

e-fatura-karekod-ekleme

E-arşiv Faturadan karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-irsaliyeden karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-müstahsil Makbuzundan karekodun Justitia Viewer Programı ile nasıl kaldırılıp eklenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-fatura-karekod-ekleme-ve-kaldirma-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler