E-irsaliyeyi Resme Dönüştürme (JPG)

Justitia Viewer ile e-irsaliyeyi resme dönüştürme işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için JPG / JPEG resim formatı kullanılmaktadır. Justitia Viewer elektronik irsaliyelerinizi resim dosyasına dönüştürerek JPG resim formatında kaydedecektir. Böylece, resim dosyasına dönüştürülen e-irsaliyelerinizi herhangi bir fotoğraf görüntüleyicisi veya editöründe açabilirsiniz. Dahası, Justitia Viewer ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Ayrıca, bu yazının sonunda yer alan bağlantı üzerinden Viewer programını indirebilirsiniz. E-irsaliyeyi resme dönüştürme işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

E-irsaliyeyi Resme Dönüştürme Örneği

İrsaliyelerin resim dosyalarına dönüştürülebilmesi için öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. Justita Viewer programına e-irsaliyelerin nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-irsaliyelerin JPG formatına çevrilmesinde iki adet opsiyon bulunmaktadır. Tek bir elektronik irsaliyeyi JPG formatına dönüştürebilir veya e-irsaliyeleri topluca JPG formatına dönüştürebilirsiniz. Bu bölümde öncelikle tek bir elektronik irsaliyenin JPG formatına çevrilmesi anlatılacak sonrasında e-irsaliyelerin topluca JPG formatına çevrilme süreci açıklanacaktır.

A- Tek Bir E-irsaliyenin JPG’e Dönüştürülmesi

Bu bölümde tek bir belgenin resme dönüştürülmesi işlemi yer açıklanmaktadır.

1- E-irsaliyeyi Viewer ile Görüntüleyin

Tek bir irsaliyenin JPG formatına dönüştürülmesi isteniyorsa öncelikle o irsaliye seçilerek önizleme penceresinde açılmalıdır.

e-irsaliyeyi-resme-donusturme

2- JPG Dönüştürme İşlemini Başlatın

E-irsaliye önizleme penceresinde açıkken üst menüde yer alan “JPEG Formatlı Resim Dosyası Olarak Kaydet” tuşuna tıklanarak e-irsaliyenin JPG olarak kaydedilmesi işlemi başlatılmalıdır. Bununla beraber toplu işlem modunun durumuna göre bu tuşun farklı çalıştığını gözden kaçırmamalısınız.

e-irsaliyeyi-resme-donusturme-baslat

3- Dosyanın Kayıt Yerini Seçin

Bu aşamada e-irsaliyenin bilgisayarda JPG olarak kaydedileceği yer belirlenmelidir. JPG dosyasının adı program tarafından otomatik olarak atanır ve dönüştürülecek belgenin belge numarası ile aynı isme sahiptir. Dilerseniz bu aşamada belge adını değiştirebilirsiniz.

e-irsaliyeyi-resme-donusturme-dosya-sec

4- Kaydedilen Dosyaya Erişin

Kaydet (Save) tuşuna bastıktan sonra e-irsaliye JPG formatına dönüştürülerek belirtilen konuma .jpg uzantısına sahip olarak kaydedilecektir. Bu belgeyi herhangi bir fotoğraf görüntüleyicisi veya editöründe açarak görüntüleyebilirsiniz.

e-irsaliyeyi-resme-donusturme-kaydet

B- Birden Fazla E-irsaliyenin JPG’e Dönüştürülmesi

Bu bölümde birden fazla belgenin toplu olarak resme dönüştürülmesi işlemi yer açıklanmaktadır.

1- Toplu İşlem Modunu Aktive Edin

Birden fazla e-irsaliyeyi JPG formatına çevirmek için Justitia Viewer’ın toplu işlemler menüsünden yararlanmalısınız. Bu bölümün başında da açıklandığı üzere öncelikle programa birden fazla e-irsaliye yüklemeniz gerekir. Ayrıca, belgeler programda yüklüyken hızlı erişim menüsünde yer alan “İşlem Modunu Değiştir” tuşuna tıklanarak toplu işlem menüsü aktive edilmelidir.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme

2- Toplu İşlem Listesini Görüntüleyin

İşlem Modunu Değiştir tuşu tekil işlem modundayken toplu işlem moduna, toplu işlem modundayken tekil işlem moduna programı geçirmektedir. Dahası, toplu işlem modu aktive edildiğinde toplu işlemler için ekranda ikinci bir pencere açılmaktadır. Böylece kullanıcıya opsiyonel bir geçiş sağlanır. Bu özellik hem tek belgeyle hem de çok sayıda belgeyle çalışmada programa işlevsellik katmaktadır.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-liste

3- Belgeleri Toplu İşlem Listesine Ekleyin

Üzerinde toplu işlem yürüyecek e-irsaliyeleri sol taraftaki hızlı işlem menüsünden seçin. Ek olarak, toplu İşlem Menüsünde yer alan artı (+) işaretine sahip tuşa tıklayarak belgeleri toplu işlem listesine kopyalamalısınız.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-listeye-ekle

4- JPG Toplu Dönüştürme İşlemini Başlatın

Toplu işlem modu açıkken tüm dönüştürme işlemleri toplu işlem listesine kopyalanan belgeler üzerinden üzerinden yürür. Listedeki tüm e-irsaliyeleri JPG formatına dönüştürmek için “JPEG Formatlı Resim Dosyası Olarak Kaydet” tuşuna tıklanmalıdır.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-aktivasyon

5- İşlemi Onaylayın

Toplu işlem modu aktifken dönüştürme süreci tek bir e-irsaliyenin dönüştürülmesi sürecinden farklı olarak ilerler. İlk önce kullanıcıya dönüştürülecek belge sayısı gösterilir ve devam edip etmemek istediği sorulur.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-kullanici-tercihi

6- Kırma Tercihinizi Belirtin

Toplu resim dosyasına çevirme işlemi tek bir belgenin resim dosyasına çevrilmesinden daha farklı yürümektedir. Sonraki aşamada resim dosyasının kenarlarında yer alan ekstra boş alanın kırpılıp kırpılmayacağı konusundaki kullanıcı tercihi sorulmaktadır. Eğer resimlerin kırpılması isteniyorsa dönüştürme işlemi çok daha fazla zaman alacaktır. Aksine, kırpılmayan resimler ise çerçevesinde ekstra boş alan barındıracak şekilde dönüştürülmektedir. Dahası, söz konusu boş alan e-irsaliyenin yapısından kaynaklanmakta olup doğrudan Justitia Viewer ile ilgili bir özellik değildir.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-kirpma

7- Kayıt Konumunu Seçin

Sonraki aşamada program dönüştürülen JPG dosyalarının kaydedileceği klasörün seçilmesini kullanıcıdan talep etmektedir. Sonrasında program e-irsaliyeleri dosya sistemine her bir irsaliye başına bir JPG formatlı resim dosyası gelecek şekilde kaydeder.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-klasor-secme

8- Belirlediğiniz Konumdan Dosyalarınıza Erişin

Program tek tek kaydetme işleminde belge numaralarına dosyaların isminde yer verir. Örneğin, aşağıda dönüştürülen beş adet e-irsaliye için oluşturulan JPG formatlı resim dosyaları gösterilmektedir.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-kaydet

E-arşiv Faturanın Justitia Viewer Programı ile nasıl JPG resim formatına dönüştürüleceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-faturanın Justitia Viewer Programı ile nasıl JPG resim formatına dönüştürüleceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-müstahsil Makbuzunun Justitia Viewer Programı ile nasıl JPG resim formatına dönüştürüleceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-irsaliyeyi-toplu-olarak-resme-donusturme-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler