E-irsaliye Görüntüleme

E-irsaliye görüntüleme (elektronik irsaliyelerin görüntülenmesi) işlemi Justitia Viewer programı ile çok kolay. Tek yapmanız gereken xml (extensible markup language) uzantısına sahip elektronik irsaliyeleri programa yüklemek. Üstelik aynı anda binlerce e-irsaliyeyi aynı ekrandan görüntüleme imkanına sahipsiniz. Dahası, Justitia Viewer ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Bu yazınında sonunda yer alan bağlantıdan Viewer programını indirebilirsiniz. E-irsaliye görüntüleme işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

E-irsaliye Görüntüleme Örneği

İrsaliyeler genellik mükellefler ve entegratörler tarafından zip şeklinde arşivlenmemektedir. Yine de zipli irsaliyeler varsa bunları zip dosyasından çıkarmalısınız. Sonrasında görüntülemek istediğiniz xml formatlı elektronik irsaliyeleri seçerek veya bulundukları klasörü seçerek programa eklemelisiniz.

A- E-irsaliyelerin Yüklenme Şekli

“Dosya Seçme” tuşu e-irsaliyeleri daha spesifik olarak seçmek için uygundur. Yani klasör içerisine giderek bir kaç adet e-irsaliye seçerek görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Aksine, “Klasör Seçme” tuşu sadece e-irsaliyelerin bulunduğu klasörün seçilmesi için kullanılmaktadır. Sonuçta seçilen klasörün altında kalan e-irsaliyeler tüm alt klasörler dahil programa yüklenir.

e-irsaliye-goruntuleme

B- Belgelerin Programa Tek Tek Yüklenmesi

1- Üst Menüden Dosya Seçme Tuşuna Basın

Bu tuş e-irsaliyelerin görüntülenebileceği bir pencere açacaktır. Ancak bu pencereden sadece XML formatlı belgeleri görüntüleyebilirsiniz.

2- Programa Yüklemek İstediğiniz Belgeleri Seçin

Bu aşamada kaç adet e-irsaliye seçtiğinizin bir önemi bulunmuyor. Program çok sayıda e-irsaliye üzerinde aynı anda çalışmak üzere tasarlandı.

e-irsaliye-goruntuleme-tek-tek-yukleme

3- Seçtiğini Belgelerin Tamamının Hızlı Erişim Listesine Eklendiğinden Emin Olun

Program fatura sayısına bağlı olarak seçilen e-irsaliyeleri belirli bir süre içerisinde yükleyecektir. Yükleme tamamlandığında e-irsaliyeler “Hızlı Erişim Listesine” eklenir. Program olabilecek en hızlı erişim için irsaliyeleri indekslemektedir. Buna karşın, indeksleme sürecinde hata alınan bazı irsaliyeler listeye eklenemeyebilir. Programın raporlama penceresini hatalar için takip edin. Mükelleflerin irsaliyelerinin hatalı olması çok sık rastlanılan bir durum değildir.

e-irsaliye-goruntuleme-hizli-erisim-listesi

4- Hızlı Erişim Listesinden Seçerek Belgeyi Görüntüleyin

Sonrasında tek yapmanız gereken listeden görüntülemek istenen e-irsaliyeyi seçmek. Bu şekilde, Justitia Viewer üzerine tıklanan e-irsaliyeleri önizleme penceresinden açar. Böylece binlerce e-irsaliyenin üzerinde aynı anda çalışabilirsiniz. Bununla beraber, belgeleri ayrı sekmelerde de görüntüleme imkanınız bulunmaktadır.

Belgeler bir kez yüklendikten sonra bir belgeyi görüntülemek için programa yeniden belge yüklemek zorunda değilsiniz. Eğer belge hızlı erişim listesinde yer alıyorsa üzerine tıklamanız yeterlidir. Listede görülen tüm belgeler tek tıklama ile oldukça hızlı bir şekilde açılıp görüntülenmektedir.

e-irsaliye-goruntuleme-belge-goruntusu

C- Belgelerin Programa Klasör Seçerek Yüklenmesi

1- Üst Menüden Klasör Seçme Tuşuna Basın

Bu tuş bilgisayarlardaki klasörlerin görüntülenebileceği bir pencere açacaktır. Bu pencereden sadece klasörleri görüntüleyebilirsiniz.

2- Belgelerin Bulunduğu Klasörü Seçin

İçerisinde XML formatlı e-irsaliyelerin bulunduğu klasörü bu ekrandan seçili hale getirin.

e-irsaliye-goruntuleme-klasor-secerek-yukle

Seçilen klasörün altında yer alan tüm XML formatlı e-irsaliyeler indekslenerek Hızlı Erişim Listesine eklenecektir. Belgelerin görüntülenmesi süreci tek tek yükleme ile aynıdır.


E-arşiv faturaların Justitia Viewer programında nasıl görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-faturanın Justitia Viewer programında nasıl görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-müstahsil Makbuzlarının Justitia Viewer programında nasıl görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesini bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-irsaliye-goruntuleme-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler