E-İrsaliyeyi Farklı Stillerle Görüntüleme

Justitia Viewer ile e-irsaliyeyi farklı stillerle görüntüleme imkanına sahipsiniz. E-irsaliyeyi farklı stillerle görüntüleme işlemi XML stil dosyalarını ve XSL dilini ilgilendiren bir konudur. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca, Justitia Viewer programını bu yazının sonunda yer alan bağlantıdan indirebilirsiniz.

E-irsaliyeyi Farklı Stillerle Görüntüleme Ne Demektir

E-irsaliye XML formatına sahiptir. XML formatlı dosyalarada yer alan veriler stil dosyaları ile bir görselliğe kavuşur. Dahası, stil dosyaları .xsl uzantısına sahip olup içerisindeki kodlar e-irsaliyenin içerisine gömülebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı e-irsaliyenin görüntülenebilmesi için en basit düzeyde bir stili mükelleflerle paylaşmaktadır. Bu stil dosyaları e-irsaliye ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı rehber ve dokümantasyonlarında görülebilir.

Bunun dışında, Gelir İdaresi Başkanlığı mükelleflere kendi stillerini kullanma konusunda serbesti tanımaktadır. Mükellefler bu serbestiyi daha çok kendi logolarını e-irsaliyeye yerleştirmek için kullansalar da stillerle çok farklı irsaliye görüntüleri oluşturmak imkanına da sahiptirler. Böylece mükellefler irsaliyenin görselliği üzerinde oynama yapma imkanına sahip olmaktadır.

Justitia Viewer Farklı Stillerle E-irsaliyeyi Nasıl Görüntüler

Justitia Viewer bir e-irsaliyeyi görüntülediğinde öncelikli olarak mükellefin stili ile irsaliyeyi görselleştirmeye çalışır. Eğer irsaliyenin içerisine gömülmüş bir mükellef stili bulunmuyorsa e-irsaliye Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan temel irsaliye stili ile görselleştirilir.

E-irsaliyenin farklı stillerle görüntülenebilmesi için e-irsaliyenin öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. E-irsaliyelerin Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki irsaliye içerisinde mükellef stili bulunduğundan mükellefin sağlamış olduğu stil kullanılarak görüntülenmektedir. İrsaliyeye dikkat edilirse sağ köşesinde mükellefin firmasına ait olan logonun irsaliyeye eklenmiş olduğu görülebilecektir.

e-irsaliyeyi-mukellef-stili-ie goruntuleme

E-irsaliyenin öncelikle mükellefin stili ile gösterilmesi ayarı üst menü üzerinden değiştirilebilmektedir. E-irsaliye önizleme penceresinde açıkken üst menüde yer alan “Gelir İdaresi Başkanlığı Stili” tuşuna basılarak bu seçenek aktive edilmelidir. Böylece e-irsaliyeler öncelikli olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan temel stil ile görüntülenebilecektir. Ayrıca, Gib Stili Tuşu aktive edildiğinde rengi gri renkten kırmızı renge dönmektedir.

e-irsaliyeyi-farkli-stiller-ile-goruntuleme

Aşağıda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan stil ile görüntülenen e-irsaliye örneği verilmiştir. Gib Stili tuşunun aktive edildiği gözden kaçmamalıdır. Bu tuş aktifken tüm e-irsaliyelerin GİB stili görüntüleneceği dikkate alınmalıdır. Belgenin GİB stili ile yeniden görüntülenebilmesi için programa tekrar yüklenmesi gerekmemektedir. Hızlı Erişim Menüsünde belge üzerine tekrar tıklanması yeterli olacaktır. E-irsaliye GİB stili ile görüntülendiğinde e-irsaliye üzerinde mükellefin kendisine göre özelleştirdiği tüm öğeler kaybolur. Bu yüzden e-irsaliyenin öncelikli olarak mükellefin stili ile görüntülenmesi daha doğru bir tercihtir.

e-irsaliyeyi-gib-stili-ie goruntuleme

E-arşiv Faturanın GİB stili ve mükellef stili ile nasıl farklı şekilde görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-faturanın GİB stili ve mükellef stili ile nasıl farklı şekilde görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-müstahsil Makbuzunun GİB stili ve mükellef stili ile nasıl farklı şekilde görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-irsaliyeyi-farkli-stiller-ile-goruntuleme-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler