E-Müstahsil Makbuzunu Tek Tek Veya Toplu Olarak Yazdırma

Justitia Viewer ile e-müstahsil makbuzunu tek tek veya toplu olarak yazdırma işlemine tabi tutabilirsiniz. E-müstahsil makbuzu toplu yazdırma yapabilirsiniz. Bu işlem için Windows İşletim sisteminde yer alan yazdırma ve yazıcı seçenekleri kullanılmaktadır. Justitia Viewer elektronik müstahsil makbuzlarınızı yazıcıya göndererek yazdırılmasını sağlayacaktır. Yazdırdığınız elektronik müstahsil makbuzlarını arşivleme maksatlı veya herhangi bir amaçla kullanabilirsiniz. Justitia Viewer ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Bu yazının sonunda yer alan bağlantıdan programı indirebilirsiniz. E-müstahsil makbuzunu yazdırma konusunda daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

E-faturanın tek tek veya toplu olarak yazdırılmasıyla e-müstahsil makbuzunun tek tek ve toplu olarak yazdırılması arasında bir farklılık yoktur. Bu amaçla e-müstahsil makbuzuna ilişkin yazdırma süreci açıklanırken e-fatura belgeleri örnek belgeler olarak kullanılmıştır.

E-müstahsil Makbuzunu Tek Tek veya Toplu Yazdırma Örneği

E-müstahsil makbuzlarının yazdırılabilmesi için öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. Makbuzların Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Çıktı alınmasında iki adet opsiyon vardır. Tek bir elektronik müstahsil makbuzunun çıktısını alabilir veya e-müstahsil makbuzlarının topluca çıktısını alabilirsiniz. Bu bölümde öncelikle tek bir elektronik müstahsil makbuzunu yazdırma işlemi anlatılacak sonrasında e-müstahsil makbuzlarının topluca yazdırılması süreci açıklanacaktır.

A- Tek Bir E-müstahsil Makbuzunun Çıktısının Alınması

Tek bir müstahsil makbuzunun çıktısının alınması isteniyorsa öncelikle o müstahsil makbuzu seçilerek önizleme penceresinde açılmalıdır.

e-mustahsil-makbuzu-tekil-yazdirma

E-müstahsil makbuzu önizleme penceresinde açıkken üst menüde yer alan “Yazdır” tuşuna tıklanarak e-müstahsil makbuzunun yazdırılması işlemi başlatılmalıdır.

e-mustahsil-makbuzu-tekil-yazdirma-aktivasyon

Bu aşamada e-müstahsil makbuzunun nasıl yazdırılacağına ilişkin ayarların yapılabileceği “Yazdırma Önizleme (Print Preview)” ekranı kullanıcıya gösterilmektedir. Bu ekranda hem yazdırılacak belgeye hem de yazıcıya ilişkin ayarlar kullanıcı tarafından yapılabilmektedir.

e-mustahsil-makbuzu-yazdirma-onizleme

Yazdırma Önizleme ekranında Belgeyi Yazdır (Print Document) tuşuna basınız. Sonrasında e-müstahsil makbuzu sistemde tanımlı veya kullanıcı tarafından belirlenen yazıcıya gönderilmektedir.

e-mustahsil-makbuzu-yazdir

B- Birden Fazla E-müstahsil Makbuzunun Topluca Çıktısının Alınması

Birden fazla e-müstahsil makbuzunu topluca çıktısını almak için Justitia Viewer’ın toplu işlemler menüsünden yararlanmanız gerekmektedir. Bu bölümün başında da açıklandığı üzere öncelikle programa birden fazla e-müstahsil makbuzu yüklemelisiniz. Belgeler programda yüklüyken hızlı erişim menüsünde yer alan “İşlem Modunu Değiştir” tuşuna tıklanarak toplu işlem menüsü aktive edilmelidir.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma

İşlem Modunu Değiştir tuşu tekil işlem modundayken toplu işlem moduna, toplu işlem modundayken tekil işlem moduna programı geçirmektedir. Dahası, toplu işlem modu aktive edildiğinde toplu işlemler için ekranda ikinci bir pencere açılmaktadır.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-listesi

Üzerinde toplu işlem yürüyen e-müstahsil makbuzları sol taraftaki hızlı işlem menüsünden seçili hale gelmelidir. Toplu İşlem Menüsünde yer alan artı (+) işaretine sahip tuşa tıklayarak makbuzları toplu işlem listesine kopyalamalısınız.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-listeye-ekleme

Toplu işlem modu açıkken tüm yazdırma işlemleri toplu işlem listesine kopyalanan belgeler üzerinden toplu halde yürür. Listedeki tüm e-müstahsil makbuzlarını yazdırmak için “Yazdır” tuşuna tıklanmalıdır.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-aktivasyon

Toplu işlem modu aktifken belge yazdırma süreci tek bir e-müstahsil makbuzunun yazdırılması sürecinden farklı olarak ilerler. İlk önce program kullanıcıya yazdırma işlemine konu belge sayısı gösterir. Ayrıca bu belgeler için kullanıcıya önizleme yapmak isteyip istemediğini sorar. Bu aşamada önizleme yapma terchinde bulunulursa makbuzlar yazıcıya gönderilmeden önce işlenerek önizleme penceresinden kullanıcıya gösterilmektedir. Kullanıcı bu aşamada hayır seçeneğini tıklarsa belgeler bir bütün olarak yazıcıya gönderilmektedir.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-kullanici-tercihi

Kullanıcı eğer önizleme talebinde bulunmuşsa program önizleme penceresini açar. Program çıktısı alınacak tüm belgeleri önizleme penceresinden sayfa ve yazıcı ayarları için kullanıcıya gösterir. Örneğin, aşağıda beş adet belgenin önizleme penceresinden kullanıcıya gösterilmesi örneklendirilmiştir. Ayrıca, her bir sayfaya tek bir e-müstahsil makbuzu gelecek şekilde temel bir program ayarı bulunmaktadır.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-onizleme

Yazdırma Önizleme ekranında Belgeyi Yazdır (Print Document) tuşuna basınız. Sonrasında e-müstahsil makbuzları yazdırılmak üzere sistemde tanımlı veya kullanıcı tarafından belirlenen yazıcıya gönderilmektedir.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdir

E-arşiv Faturanın Justitia Viewer Programı ile nasıl tek tek veya toplu olarak yazdırılabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-irsaliyenin Justitia Viewer Programı ile nasıl tek tek veya toplu olarak yazdırılabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

E-fatura Justitia Viewer Programı ile nasıl tek tek veya toplu olarak yazdırılabileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

e-mustahsil-makbuzu-toplu-yazdirma-programi-indir

İlgili Diğer Gönderiler