E-Faturaların Denetlenmesi

E-Faturaların Denetlenmesi, E-Faturaların Denetimi, E-Faturaların İncelenmesi, E-faturaların Vergi İncelemesine Tabi Tutulması, E-Faturaların Mali Denetimi, E-faturaların Bağımsız Denetimi, E-faturaların İç Denetime Tabi Tutulması, Elektronik Faturaların Denetlenmesi, Elektronik Faturaların Denetimi, Elektronik Faturaların İncelenmesi, Elektronik faturaların Vergi İncelemesine Tabi Tutulması, Elektronik Faturaların Mali Denetimi, Elektronik faturaların Bağımsız Denetimi, Elektronik faturaların İç Denetime Tabi Tutulması

E-fatura dahil hemen hemen tüm e-belgelerin denetiminde kullanabileceğiniz Justitia Viewer Programını bu yazının sonundaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz. Programla ilk kez tanışıyorsanız bu sayfadaki kısa bilgilendirmeyi okumanızı tavsiye ederiz.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından standartları belirlenen e-Faturalar elektronik belge formatında mükelleflerden veya entegratör firmalardan temin edilebildiği sürece söz konusu faturaların kağıt çıktılarının denetime tabi tutulması bir denetçi için boş yere yorulmaktan öte bir çaba değildir.

Denetim Türlerinin Farklılaşması E-Faturaların Denetim Şeklini Değiştirmez

İster vergi incelemesine, isterse iç denetime veya bağımsız denetime tabi tutulsun elektronik faturalar .xml uzantılı elektronik belge formatında ibraz edildiği sürece bu belgelerin elektronik ortamda görüntülenerek denetlenmesi gerekmektedir. E-Faturaların HTML, PDF, JPG, Excel, CSV gibi formatlara dönüştürülmesinde ya fatura görselliği kaybedilmekte ya da fatura üzerinde çeşitli işlemlerde bulunma imkanı ortadan kalkmaktadır. Oysa başarılı bir denetim faaliyetinin yerine getirilebilmesi için mükelleflerin e-faturalarının azami olarak,

 • Sıralanabilmesi
 • Sorgulanabilmesi,
 • Görselleştirilebilmesi

  gerekmektedir.

  Kaldı ki e-Faturaların kağıt ortamındaki bir fatura gibi görselleşitirilebilmesi denetçi açısından denetim kolaylığı sağlamaktadır. Yukarıdaki özelliklere ek onbinlerce e-faturaya sahip olan mükelleflerin faturaları üzerindeki işlemlerin süratle yürütülmesi ayrıca önem arz etmektedir. Zira tüm denetim süreçleri bir zaman kısıtı altında gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığının mükelleflere sunduğu e-Fatura görüntüleyici programının yeteneklerinin çok daha ötesinde yeteneklere sahip bir denetim programının varlığına ihtiyaç bulunmaktadır.

  Justitia Projesinin bir parçası olarak kodlanan Justitia Viewer Programı ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Bununla beraber programın sahip olduğu yetenekler ona benzersiz bir e-belge denetim programı olma niteliği de kazandırmaktadır. E-faturalar çok kısa sürede Justitia Viewer programı ile görselleştirilebilir, fatura üzerindeki ortak alanlarda arama yapılabilir veya aynı alanlar üzerinden faturalar sıralanabilir. Bu özelliklerin yanı sıra program denetçilerin işlerini kolaylaştıracak daha onlarca yeteneğe sahip bulunmaktadır. Özellikle çok sayıda e-belge ile aynı anda ve hızlı bir şekilde çalışmak üzere geliştirilmiştir.

  Justitia Viewer Ücretsiz Bir Görüntüleme ve Denetim Programıdır

  Justitia Viewer, Justitia Projesinin ayrılmaz bir parçası olarak mali alanda çalışan insanların işlerini kolaylaştırmak adına kodlanan ücretsiz (freeware) bir programdır. Program küçük ve orta ölçekteki bir çok mükellefin basit denetim ihtiyaçlarını karşılayacak özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Ticari bir kaygı güdülmeden kodlanmıştır. Kullanıcı verileri ile herhangi bir alıp veremediği bulunmayan programın arka planda kullanıcılardan izinsiz işlemler yürütme gibi etkinliği de bulunmamaktadır. Denetim faaliyetinin düzgün yürütülmesi durumunda ortaya çıkacak sosyal faydanın varlığı kodlanması için kafi sayılarak kullanıcısının beğenisine sunulmuştur.

  E-Faturanın Justitia Viewer programında görüntülenebilmesi için e-faturanın öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. E-faturaların Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.


  Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

  Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

  Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.


  İlgili Diğer Gönderiler