E-Belgelerin Denetlenmesi

E-fatura dahil hemen hemen tüm e-belgelerin denetlenmesi işleminde kullanabileceğiniz Justitia Viewer Programını bu yazının sonundaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz. Programla ilk kez tanışıyorsanız bu sayfadaki kısa bilgilendirmeyi okumanızı tavsiye ederiz.

GİB tarafından standartları belirlenen e-Belgeler elektronik belge formatında mükelleflerden veya entegratör firmalardan temin edebilirsiniz. Bu durumda, söz konusu belgelerin kağıt çıktılarının denetime tabi tutulması boş bir çabadır. Aksine, denetçilerin doğrudan elektronik belge formatları üzerinden denetim faaliyetini yürütmesini tavsiye ediyoruz. Viewer programı ile E-belgelerin denetlenmesi çok daha kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Denetim Türlerinin Farklılaşması ve E-belgelerin Denetlenmesi

İster vergi incelemesine, isterse iç denetime veya bağımsız denetime tabi tutulsun e-belgelerin elektronik ortamda denetlenmesi gerekmektedir. Belgeler xml uzantılı elektronik belge formatında ibraz edildiği sürece bunun önünde bir engel yoktur. E-belgelerin HTML, PDF, JPG, Excel, CSV gibi formatlara dönüştürülmesinde ya belge görselliği kaybedilmekte ya da belge üzerinde çeşitli işlemlerde bulunma imkanı ortadan kalkmaktadır. Oysa başarılı bir denetim faaliyetinin yerine getirilebilmesi ve e-belgelerin denetlenmesi için mükelleflerin e-belgelerin azami olarak,

  • Sıralanabilmesi
  • Sorgulanabilmesi,
  • Görselleştirilebilmesi

gerekmektedir.

Kaldı ki e-belgelerin kağıt ortamındaki bir fatura gibi görselleştirilebilmesi denetçi açısından denetim kolaylığı sağlamaktadır. Yukarıdaki özelliklere ek binlerce e-belgeye sahip olan mükelleflerin belgeleri üzerindeki işlemlerin süratle yürütülmesi ayrıca önem arz etmektedir. Zira tüm denetim süreçleri bir zaman kısıtı altında gerçekleşmektedir. Bu kapsamda Gelir İdaresi Başkanlığının mükelleflere sunduğu e-Fatura görüntüleyici programının yeteneklerinin çok daha ötesinde yeteneklere sahip bir denetim programının varlığına ihtiyaç vardır.

Justitia Projesinin bir parçası olarak kodlanan Justitia Viewer Programı ücretsiz bir e-belge görüntüleme programıdır. Programın sahip olduğu yetenekler ona benzersiz bir e-belge denetim programı olma niteliği de kazandırmaktadır. E-belgeler çok kısa sürede Justitia Viewer programı ile görselleştirilebilir. Belge üzerindeki ortak alanlarda arama yapılabilir veya aynı alanlar üzerinden faturalar sıralanabilir. Dahası, program denetçilerin işlerini kolaylaştıracak daha onlarca yeteneğe sahip bulunmaktadır. Özellikle çok sayıda e-belge ile aynı anda ve hızlı bir şekilde çalışmak üzere geliştirilmiştir.

Justitia Viewer Ücretsiz Bir Görüntüleme ve Denetim Programıdır

Justitia Viewer, Justitia Projesinin ayrılmaz bir parçası olarak mali alanda çalışan insanların işlerini kolaylaştırmak adına kodlanmıştır. Ücretsiz (freeware) bir yazılım olma niteliği taşır. Viewer, Gelir İdaresi Başkanlığı e-Fatura Görüntüleyici programına alternatif bir programdır. Program küçük ve orta ölçekteki bir çok mükellefin basit denetim ihtiyaçlarını kolayca karşılayacaktır. Ayrıca e-belgelerin denetlenmesi işlevini görecek özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Ticari bir kaygı güdülmeden kodlanmıştır. Dahası, kullanıcı verileri ile herhangi bir alıp veremediği yoktur. Programın arka planda kullanıcılardan izinsiz işlemler yürütme gibi etkinliği bulunmamaktadır. Denetim faaliyetinin düzgün yürütülmesi durumunda ortaya çıkacak sosyal faydanın varlığı kodlanması için kafi sayılarak kullanıcısının beğenisine sunulmuştur.

Örnek vermek gerekirse, E-Faturanın Justitia Viewer programında görüntülenebilmesi için e-faturanın öncelikle programa yüklenmesi ve görüntülenebilir hale gelmesi gerekmektedir. E-faturaların Justita Viewer programına nasıl yüklenip görüntülenebileceğini buradan öğrenebilirsiniz.

e-belgelerin-denetlenmesi

Programla ilgili genel tanıtıma ve eğitim videolarına buradan erişebilirsiniz.

Justitia Viewer programı Justitia Projesinin bir parçasıdır. Proje hakkındaki bilgilere buradan erişebilirsiniz.

E-Belge formatlarına ilişkin olarak daha fazla bilgi için Gelir İdaresi Başkanlığını e-belge platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Justitia Viewer programının son sürümünü indirme sayfamızdan indirebilirsiniz. Hazır gitmişken diğer programlara da göz atmayı ihmal etmeyin.

justitia-viewer-indir-download

İlgili Diğer Gönderiler